2014.05.03.
12:38

Írta: Tóth Vivien Ildikó

Tökéletes mosolyt! Pár tudnivaló a fogszabályzóról

fogszabalyozas.jpgA fogszabályozást sokan tekintik esztétikai kérdésnek tény, hogy legtöbben a szebb mosolyért fordulnak fogszabályozó szakorvoshoz. A fogszabályozás azonban az esztétikai hatáson túljelentősen hozzájárul fogaid egészségének a megőrzéséhez is.
A saját fogak szabályozása kíméletesebb és költségkímélőbb, mint a helyettesítő fogpótlások készítése. Segítségével számtalan esetben megelőzhető a rendellenes erőhatások miatt létrejött fogágybetegség kezelése. A fogszabályozás tehát lehetővé teszi a saját foganyag megőrzését és végleges megoldást nyújt a szabálytalanul álló fogak problémájának megoldásában.

Ahogyan a fogszabályozás menete történik:

    • Első konzultáció: amennyiben úgy érzed, hogy eljött az idő, hogy lépj egy nagyot, először fel kell hívnod a számodra megfelelő szakorvost, majd időpontot kell egyeztetned vele.
    • Röntgenfelvétel készítés: a fogszabályozási lehetőségek közül csak úgy tudod kiválasztani a megfelelőt, ha pontos kép van a fogaid állapotáról. Ehhez elengedhetetlen egy panoráma röntgenkép készítése, amely speciálisan a fogszabályozás megtervezését szolgálja.
    • Lenyomatvétel és fotódokumentálás: a fogszabályozás pontos tervezést igényel, ehhez van szükség egy gyors lenyomatvételre, ami egyáltalán nem jár semmiféle fájdalommal valamint orvosi célú fotók elkészítésére, amelyek segítséget nyújtanak a szakorvosnak a személyre szabott kezelési terv elkészítésében.
    • Második találkozó és a fogszabályzó közös kiválasztása: miután a szakorvos elkészítette a személyre szabott javaslatát, közösen kerül kiválasztásra az a fogszabályozó típus, amely megfelel a következő kritériumoknak:
    • A harmadik találkozó és a készülék behelyezése: a közösen meghozott döntést követően a fogszabályozó szakorvos egy erre specializálódott fogtechnikai laboratóriumban elkészítteti a személyére szabott készülékedet és behelyezi azt. Ezzel a pillanattal elkezdődik fogaidnak a szabályozása.
    • - Tökéletesen megfelel az TE esztétikai elképzeléseidnek, azaz olyan végeredménnyel jár majd, amilyenről még tán álmodni se mertél!
    • - Anatómiai és orvos-szakmai szempontból kifogástalan
    • - Alkalmazkodik az anyagi lehetőségeidhez
    • - Figyelembe veszi a fogszabályozóval szemben támasztott esztétikai elvárásaid
    • - Illeszkedik az időbeosztásodhoz

 

De hogyan is ápoljuk megfelelően fogainkat, ha felkerült a fogszabályozó?

A fogszabályozás nem akadályozza a megfelelő szájápolást, a fogak tisztítását, csak bizonyos esetekben kicsit másként kell azt végezni, mint normál esetben.

fogköztiszt.jpgA kivehető készülékek esetében egyszerű a helyzet, hiszen a fogakat ugyanúgy kell tisztítani, mint a fogszabályozás előtt. Annyival bővül, hogy a kivehető készüléket is meg kell tisztítani fogkefével, fogkrémmel és szárazra törölve kerül a dobozba. Fontos, hogy papír zsebkendőbe sosem csomagoljuk!
Amikor valakinek rögzített készülék kerül felhelyezésre, akkor speciális fogkefét (ortho fogkefe) kell használnia, mely kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve. A speciális fogkefe segítségével tökéletesen tisztán lehet tartani a fogakat és a fogszabályozó készüléket egyaránt. Ezen kívül érdemes beszerezni egy fogköz tisztító fogkefét is, így lesz teljes a szájápolás a fogszabályozás ideje alatt. A fogköz tisztító fogkefe funkciója, hogy a fogak és a fogszabályozó ív közötti részekről is eltávolítsa a szennyeződést, ezzel a fogkefével azok a részek is megtisztíthatók, melyek normál fogkefével nem lennének hozzáférhetőek fogszabályozás esetén. Kézi és gépi fogkefe egyaránt használható.
A két speciális fogkefén kívül, fogszabályozás ideje alatt, rögzített készülék esetén, érdemes fogselymet használni, így a fogak közötti részek is tökéletesen tisztán tarthatók, és így elkerülheted az esetleges gyulladást, ami ronthatná a fogszabályozás eredményességét.

 

Sok sikert kívánunk hozzá! : )fogszabalyzo1.jpg

 

 

Üdvözlettel,

A fogas kérdés csapata, Zsófi és Vivi

 

1 komment

Címkék: Tippek és praktikák Szájápolási eszközök

2014.04.29.
19:30

Írta: Zsóófii

Selymezz! - Mit kell róla tudni?

Minden hat hónapban meglátogatod a fogorvosod ellenőrzésre, de a fogselyem használata is megér egy misét. Ám ha olyan vagy, mint sok fogorvosi páciens, hogy a tanács egyik füleden be és a másikon ki, sokkal inkább a fogselyemmel tedd ezt fogaid között: ki és be.


Mindenki tudja, hogy a fogak sok mindent befolyásolnak – gyenge, egészségtelen, hiányos  fogazattal nem lehet megfelelően rágni (ez emésztési nehézségekhez vezet), fogágybetegség miatt meglazult fogakkal pedig módosul a hangképzés, megváltozik a beszéd, például pöszeség alakul ki. Arról nem is beszélve, hogy esztétikusnak, ellenállhatatlannak sem mondható egy hiányos fogsor és a rossz lehelet, ráadásul a fog eredetű gyulladásos góc más jellegű tüneteket is okozhat, ami már nagyon meg tudja keseríteni az életet.

A probléma az, hogy a fogselyemnek nincsen azonnali eredménye. Emiatt gondolják úgy a legtöbben, hogy semmire sem jó. Pedig a fogselyem a piszkos munka körülbelül 40%-át végzi el azzal, hogy eltávolítja a foghoz tapadt baktériumokat vagy fogkövet. A fogkő savat termel, ami lyukakat, íny irritációt okoz, és ínybetegséghez vezet.
 
Minden egyes fognak öt felülete van. Ha nem használsz fogselymet, akkor legalább két felület tisztítatlanul marad. A fogselyem az egyedüli olyan dolog, ami igazán be tud jutni a fogak közötti résekbe és eltávolítani a baktériumokat.

 

A megfelelő fogselyem kiválasztása

A legtöbb fogselyem vagy nylonból, vagy pedig teflonból készül, de mindkettő egyenlően hatásos. Azok az emberek, akiknek nagyobb hely van a fogaik között, vagy ínysorvadásuk van (az ínyszövet visszahúzódik a fognyakról, szabadon hagyva a gyökereket), jobb eredményeket érhetnek el egy laposabb és szélesebb fogszalaggal. Ha a fogaid szorosan egymás mellett állnak, próbálj vékony selymet használni, ez kifizetődőbb, akár az apró ételmaradékok eltávolítására is alkalmas.
 
 

Használati praktikák

Tökéletesítsd a technikád. Használj egy darab fogselymet, ami 40-45 centiméter hosszú, és csúsztasd a fogaid közé, majd „C” alakban tekerd minden fogad köré, és lefelé és felfelé irányuló mozdulatokkal tisztíts. Nagyon kell vigyázni a fogak közé behúzódó kis íny-háromszögek épségére. Fogselymezéskor nem a fogközt kell tisztítani, hanem a fogközt közrezáró két szomszédos fog egymás felé eső oldaláról tisztítjuk le az olyan lepedéket (ételmaradék, baktériumok), amit a fogkefével nem érünk el.

Nagyon fontos, hogy amikor az egyik fogközben rátapad a lepedék a selyemre, azt nem célszerű átkenni a következő fogközben, tehát minden köznél kicsit odébb fogd meg a selymet, és tiszta felszínnel dolgozz tovább. A fonalat ne oda-vissza mozgasd, mert akkor kopást idéz elelő a fogzománcon! Csak az íny felől a fog felszíne felé húzd a rátapadt dolgokkal együtt. Helyesen használva tehát egy tisztességes fogselymes áttisztításhoz igen hosszú szálakra lesz szükség; nem szabad spórolni vele. Keretbe fogott fogselyemnél sem egyet használunk az összes foghoz!
 
Ne aggódj a kis vérzés miatt. A vérzés azt jelenti, hogy az ínyek gyulladtak, mert a fogkő felhalmozódott és el kell távolítani. Ne hagyd, hogy ez elriasszon. A vérzés egyébként fog körüli betegség jele is lehet. Beszélj a fogorvosoddal!Kézügyesség hiányában, próbáld ki a fogselyem tartóvillát, ami egy kétágú fogselyem tartó eszköz. Ezzel egy kézzel is képes leszel a fogközök tisztítására.

Tudjuk hogy utálod, de a fogselyem használatával tényleg megőrizheted egészséges és esztétikus mosolyodat. Hamarosan egy teszttel segítünk eligazodni a széles kínálatban.


Addigis jó selymezést! :)


Üdvözlettel,

A fogas kérdés csapata, Zsófi és Vivi

Szólj hozzá!

Címkék: Tippek és praktikák Szájápolási eszközök

süti beállítások módosítása