2014.05.10.
14:50

Írta: Tóth Vivien Ildikó

Gyermek fogászat

gyerek_fogorvos_n.jpgA szülő legnagyobb kincse a gyermeke, és a gyermeke egészsége. Mindent megtesznek a csöppségek egészséges lelki, szellemi és testi fejlődése érdekében. A terhesség alatt magzatvédő vitaminokat szednek, születése után pedig lelkiismeretesen a kötelező védőoltásokkal óvják a betegségektől. De ebbe beletartozik az is, hogy gondosan megválasszák a gyermek fogorvost is. 

Az első találkozás a fogorvossal meghatározó élmény. Fontos, hogy a szülők tudatosan készüljenek erre a találkozóra. Nem akkor kell vinni a picit a „fogdoki bácsihoz” mikor már baj van, és valamilyen beavatkozást kell eszközölni. A legideálisabb időpont az első találkozóra a gyermek 3 éves kora környékén van, ugyanis ekkor már az összes tejfog kibújt. Össze lehet kötni a szülő hat havi kontrollvizsgálatukkal egy időpontra.


Az első találkozás

A kicsi megismerkedik a doktor bácsival, a fogászati rendelővel, a liftes székkel, a kedves asszisztens nénivel. Azon kívül, hogy belenéznek a szájába és megdicsérik semmi más nem fog történni, nem éri lelki trauma, amely egy életre elveheti a fogászattól a kedvét. Ha nem érték negatív élmények, a következő alkalommal - még akkor is, ha esetleg fáj a foga – örömmel fog ellátogatni a fogászatra. A fogorvosok mérhetetlen türelemmel és szakértelemmel fordulnak a kisgyermekek felé. Fontosnak tartják, hogy a kicsiknek is olyan részletességgel kell elmesélni egy beavatkozás menetét, mint a felnőtteknek. Így alakítják ki a bizalmi kapcsolatot a gyerekekben, ami megkönnyíti az orvos munkáját és egészséges fogakat varázsol a kicsik mosolya mögé!


Mikor is kell elkezdeni a fogmosást?

gyermekfogaszat3_n.jpgAz első fogacskák megjelenésével el lehet kezdeni a fogmosást. Meg kell mutatni a kicsiknek a fogkefét és annak helyes használatát is, a körkörös mozdulatokat. Kezdeti időszakokban, az a jó, ha ez egy közös program a szülőkkel, hogy lássák, hogy a szőlő hogyan mos fogat. Mivel a gyerekek mindig utánozzák a szüleiket, így nagyon gyorsan meg is tanulják a helyes fogmosást.

A helyes fogmosási technika elsajátítása nem könnyű feladat, ahogy fejlődik a kézügyesség, úgy lesz egyre hatékonyabb a fogmosás is. Fogkrémet nem kell feltétlenül a kezdetektől használni, ha már 6-8 fog kibújt, akkor kell fogkefére egy icipici gyermekfogkrémet tenni. 2-3 éves korban nagy valószínűséggel a fogkrémet le fogja nyelni és ízlik is neki, de ezen nem kell aggódni, semmi baja nem történhet. Az idő múlásával törekedni kell arra, hogy a fogkrémet ki kell köpni és a szájat többször ki kell öblíteni.

A gyermekfogászatban a legtöbb problémát a tejfogak szuvasodása okozza. A tejfogak szuvasodása sokkal gyorsabban alakul ki és a lefolyása is jóval gyorsabb, mint a felnőttkori fogszuvasodásé. Az ép fogacskák rövid idő alatt szinte teljesen elpusztulnak és pici fekete csonk marad belőlük. Ugyan ez a folyamat jellemző a front fogakra is, a szuvasodás gyorsan terjed és egyik fogról a másikra vándorol. A leggyakoribb oka a fogszuvasodásnak a cukor. Cukor tartalmú italok, gyümölcslevek, nyalókák, csokoládé, gumicukor. Bármilyen nehéznek is bizonyul ez a feladat, a szülőknek minimálisra kell csökkentenie ezeket az élelmiszereket gyermeke étkezésében. A szuvas tejfogak kezelése igen nehéz feladat, igyekezni kell megelőzni a fogszuvasodást helyes táplálkozással és a rendszeres fogmosással.

Tapasztalatok és vizsgálatok azt mutatják, hogy van összefüggés a tejfogak szuvasodása és a maradó fogak szuvasodása között, ez azonban nem szükségszerű. A helyes megelőzéssel – rendszeres fogmosással – egészséges táplálkozással a szuvas tejfogazatot ép maradó fogazat váltja fel.


Reméljük cikkünket hasznosnak találtad!
:)

 

Üdvözlettel,

A Fogas kérdés csapata, Zsófi és Vivi

 

Szólj hozzá!

Címkék: Tippek és praktikák Gyermekfogászat

2014.05.07.
10:37

Írta: Zsóófii

Ragyogóan fehér fogak! Hol és hogyan?

Mindenki szeretne fehér fogakat, ezért aztán a kínálat is nagy. Az árak pedig 5000 forint és a csillagos ég között mozognak. De mire számíthatunk a különböző rendelői és otthoni fogfehérítő módszerek alkalmazásakor?


Rendelői kezelések

A halogén lámpa sajnos infra és UV tartományokban is sugároz, ami nem kívánatos. A gond az, hogy az infra fény melegíti a fogat, ami egyáltalán nem tesz jót nekik. Bár ma már nem gyártanak ilyen rendszert, ettől függetlenül néhány helyen még használják. Használata erős fogérzékenységet okoz, amelyet sokszor csak fájdalomcsillapítóval lehet enyhíteni. A fogfehérítés során jelentkező fogérzékenység azonban sohasem tartós, pár nap alatt elmúlik.
Hatékonysága annak ellenére sem jó, hogy a kezelés után ugyan elég fehérek a fogak, de amint visszanyerik a megfelelő hidratáltsági szintet, ismét több árnyalattal sötétebb lesz a színük.


A plazma-ív lámpás fogfehérítésnél kisebb mértékben melegednek a fogak, amit a páciens a kezelés után fog tapasztalni, amikor az erős fogérzékenység jelentkezhet. Ez a módszer hatékony, de a fogérzékenység sajnos ezzel is vele jár.


A lézer már sokkal jobb és modernebb, mivel egy szűk spektrumban tud nagy energiával sugározni. Emiatt azonban a kezelés is nagyon időigényes. Sajnos, amellett, hogy hatékonyan fehérít, ez is elég erős fogérzékenységet okozhat.


A LED-ek megjelenése komoly változást hozott a fogfehérítésben, mivel sem a káros UV, sem pedig az infra fénytartományban nem sugároznak. A LED-ek teljesítménye azonban elmarad a többi fényforráshoz képest, bár a legmodernebb eszközökben már sikerült ezt a problémát is megoldani. A fogakat nem melegíti, így elég kíméletes technológia. Ennél az eljárásnál már jóval kisebb az esélye a fogérzékenység kialakulásának.


Az egyik legújabb módszer az ultrahangos fogfehérítés. Az előbb felsorolt technikákkal ellentétben itt az energiát nem fény útján közvetítik a fogfehérítő anyaggal, hanem ultrahang útján. Az eljárás során a fő különbség, hogy a páciensnek nem kell nyitva tartani a száját mert itt egy speciális villára kell ráharapni. A fogfehérítő anyag hidrogén peroxid koncentrációja is kisebb ennél az eljárásnál, ami miatt nem jelentkezik a fogérzékenység.

Otthoni eljárások

Az otthoni eljárásokkal kapcsolatban alapvetően azt kell tudni, hogy ezek az eljárások ugyanazt az anyagot, a hidrogén peroxidot használják, amit a rendelői eljárások során is használnak. A fő különbség a koncentráció amely az otthoni fogfehérítőkben legfeljebb 6% lehet az európai szabványok szerint. Ez olyan koncentráció, ami biztonságosan alkalmazható, nem tesz kárt a fogakban. Az alacsonyabb koncentráció miatt van az, hogy nem egy alkalom alatt fehérítenek, hanem gyakran egy vagy két hét kell mindennapi használat mellett ahhoz, hogy eredményt lássunk.

A fogherítő toll vagy ecsetelő nagyon praktikus, csak fel kell kenni az anyagot a fogakra. Számunkra nem világos, mi védi meg attól a felkent anyagot, hogy az ajkainkkal rögtön le is töröljük a fogakról, miközben becsukjuk a szánkat.


Szintén egy újabb eljárás a fogfehérítő matrica, ennek a hatékonyságáról tudok nyilatkozni, mivel 2 páciensem is használt ilyet. Ők látványos fehéredésről számoltak be, valamint arról, hogy egyszerű volt használni , mert csak felragasztották a fogakra, és a végén kidobták. Interneten rendelhető, csakúgy mint a fogfehérítő toll.


A végső konklúzió, hogy ha megtehetitek, a fogfehérítést végeztessétek rendelőben, de figyeljetek oda milyen eljárással dolgozik az adott fogorvos.  A legjobb az ultrahangos technika, de jó választás lehet a LED-es, vagy a lézeres eljárás is. A halogén lámpásat semmiképpen nem javasoljuk.


Ha olcsóbban szeretnétek fogat fehéríteni, vagy nem szeretnétek fogorvoshoz menni, akkor ma már jól használható otthoni fogfehérítőket is választhattok. Személy szerint ezek közül a fogfehérítő matricát javasoljuk, mivel könnyű használni, és hatékony is.


Hogyan őrizzétek meg kifehérített fogaitok szépségét?

Ha már pénzt áldoztatok arra, hogy valamelyik módszerrel kifehérítsétek a fogaitokat, akkor érdemes odafigyelni rá, hogy fehérek is maradjanak. Jelentősen növelhetitek a fogfehérítés tartósságát, amennyiben betartjátok a következő szabályokat:

Tartózkodni kell a sötét színű italok gyakori fogyasztásától, azaz a fő „ellenségek” a vörösbor, a kóla, és sajnos a kávé is. Ezek színezik el leginkább a fogakat. Szintén káros - és nem csak a fogak színére - a dohányzás.

Rendszeresen mosni kell a fogakat. Használhattok fogfehérítős fogkrémet is, mert bár szerintünk nem igazán fehéríti őket, a fehérség megőrzésében azért segíthetnek. A témáról bővebben olvashattok korábbi fogkrém tesztünkben.

Sokak szerint bizonyos gyümölcsök is segíthetnek. Ezzel kapcsolatban csak annyit jegyeznénk meg, hogy a savas gyümölcsökkel, amik főként a citrusfélék, óvatosan bánjatok, mert az azokban levő savak károsak is lehetnek a fogakra. Ez nem azt jelenti, hogy ne egyetek narancsot, hanem azt, hogy lehetőleg ne próbáljatok mondjuk a levével fogat mosni vagy bedörzsölni vele a fogaitokat.

Fehérítésre fel! ;)

Üdvözlettel:

A Fogas kérdés csapata, Zsófi és Vivi

1 komment

Címkék: Tippek és praktikák Szájápolási eszközök

süti beállítások módosítása